• 8312299_niebo-nad-jastarnia-dla-ciebie
  • hotel_spa_bryza_jurata_009
  • 20110817
  • 01-25-07-2008-hel
  • obraz_6188
  • DSC_7709
  • Muelle_de_Jurata,_Península_de_Hel,_Polonia,_2013-05-24,_DD_10
  • bunkry
  • ford-kite-cup-rewa
  • kitesurfing
  • logo

Wąska długa na 34 kilometry mierzeja utworzona przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prąd morski niosący piasek z dna – stanowi wyjątkową osobliwość w polskim krajobrazie. Ze względu na swój wyjątkowy charakter, od 1978 roku cały Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. U nasady, w okolicy Władysławowa, półwysep jest najwęższy (ok. 100 metrów), zaś jego szerokość na końcu, w okolicy Helu to około 3 kilometry. Przez cały Półwysep Helski przebiega linia kolejowa oraz wygodna droga, przy której biegnie ścieżka rowerowa.

 

atrakcje turystyczno – krajoznawcze

 

Plaże
Turyści przebywający na Hel mogą korzystać z pięknych, szerokich niezatłoczonych plaż z drobniutkim białym piaskiem nad otwartym morzem oraz z plaż położonych nad Zatoką Pucką.
Sporty wodne
Zatoka Pucka to raj dla wielbicieli sportów wodnych, takich jak kitesurfing i windsurfing. Silne wiatry oraz płytkie dno sprawiają, że w niektóre dni nad zatoką możemy podziwiać setki kolorowych żagli i latawców. Na campingach ciągnących się od Władysławowa po Chałupy znajduje się wiele szkółek kitesurfingowych i windsurfingowych oraz sklepów oferujących profesjonalny sprzęt sportowy. W sezonie letnim na Helu organizowane są liczne zawody w sportach wodnych.

 

Fokarium
Niewątpliwą atrakcją dla dzieci i dorosłych w każdym wieku jest wizyta w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Można tam obejrzeć sympatyczne foki, poznać ich zwyczaje i dowiedzieć się więcej na temat tych wodno-lądowych ssaków. Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. www.fokarium.com
Zespół latarnii morskiej
Znajduje się w miejscowości Hel. W jego skład wchodzą latarnia z 1942r., dom latarników (poł. XIX w.), budynki gospodarcze (poł. XIX w.) oraz fundament pierwszej latarni z 1820 r. Latarnia jest udostępniona dla turystów od maja do września.

 

Molo w Juracie
Od strony Zatoki Puckiej znajduję się piękne długie, drewniane molo, wchodzące daleko w płytką zatokę. Molo zostało zbudowane w latach siedemdziesiątych i jest wspaniałym miejscem na spacery, ze względów zdrowotnych, z uwagi na większe stężenie jodu. Z mola rozciąga się wspaniały, malowniczy widok na zatokę.
Muzeum bunkrów w Jastarni
Niedaleko Jastarni w muzeum na powietrzu znajdują się cztery ciężkie bunkry bojowe zbudowane do obrony półwyspu w 1939 roku. Ośrodek Oporu Jastarnia – bo tak nazwano ten system umocnień był częścią Rejonu Umocnionego Hel. Oprócz czterech największych bunkrów zobaczyć można kilka mniejszych a do tego okopy i zapory przeciwpancerne. System bunkrów jest przygotowany do zwiedzania. Dla turystów przygotowano 2 ścieżki dydaktyczne. Pełna ścieżka prowadzi po wszystkich elementach umocnień Ośrodka Oporu Jastarnia. Krótsza tylko po najcięższych bunkrach. www.fortyjastarnia.pl